Što ćeš raditi i naučiti kroz tri godine, koliko traje školovanje za fotografa? • Naučit ćeš kao snimiti zanimljivu i tehnički savršenu fotografiju s digitalnim fotoaparatom i fotoaparatom koji koristi film. • Saznat ćeš kako izabrati najbolje svjetlo za svoju fotografiju. • Upoznat ćeš se s tajnama stvaranja zanimljive fotografske slike. • Postat ćeš pravi Photoshop znalac, izvježban na Mac operativnom sistemu. • Izradit ćeš veliki broj crno-bijelih fotografija, te naučiti kako snimiti atraktivnu kolor fotografiju. • Naučit ćeš čemu služe i kako se koriste razna svjetla u fotografskom studiju. • Kreirat ćeš atraktivne multimedijalne prezentacije i izlagati svoje radove. ... i još puno fotografskih tajni, a sve to kroz niz stručnih predmeta i zanimljivu praktičnu nastavu sastavljenu od niza fotografskih vježbi i projekata. Za neke od tih projekata birat ćeš sam suradnike i teme koje te zanimaju. Važnost fotografije u današnjem medijskom svijetu je nepotrebno isticati. Tehnologije se mijenjaju, ali potreba za slikom, fotografskom ili filmskom nikad nije bila više izražena. Ovo zanimanje je zabavno i dinamično, ponekad naporno, ali te istinski može ispuniti. Mi radimo u mirnom i poticajnom okruženju, a radne navike i kreativnost nastojimo prenijeti na naše učenike.
Fotografsko zanimanje je izrazito individualno, tako da fotograf mora biti sposoban sam sebi naći i organizirati posao. Svaki fotografski posao počinje analizom radnog zadatka. Svejedno da li je taj radni zadatak stigao od vanjskog naručitelja ili smo ga sami sebi postavili. Fotografski zadatak može biti jednostavan ili složen. Može biti učestao ili jedinstven. Nekad se snimanje može ponoviti, ali puno su važniji radni zadaci kad je posao neponovljiv, a takvi zadaci su češći. Da bismo bili što sigurniji u ishod posla kojeg obavljamo trebamo se naučiti taj posao što bolje pripremiti. Priprema može biti tehničke naravi, ali može od nas zahtijevati usvajanje novog znanja. Bilo da je to novo znanje vezano za tehnologiju koju ćemo koristiti u radnom zadatku ili je to znanje vezano za temu koju ćemo obraditi kroz fotografije koje se od nas očekuju. Kao što bi zidar, sagledavajući svoj posao, znao reći da se kuća ne gradi od krova već od temelja, tako fotograf treba znati da uspješno snimanje počinje od dobre i opsežne pripreme. Kad je priprema uspješno odrađena, svi su izgledi da nam se na snimanju neće dogoditi nepredviđene stvari i da ćemo uspjeti realizirati sve (ili većinu) onoga što smo sebi zacrtali.
Snimanje se može odvijati u kontroliranim uvjetima u našem fotografskom studiju. Tu koristimo rasvjetu s kojom raspolažemo. Okolina nam je poznata i dosta toga možemo predvidjeti. Često se motiv s ovih snimanja može naknadno ponoviti, ako se ukaže potreba. Međutim, snimanja koja su jedinstvena i neponovljiva su naručitelju od neprocjenjive važnosti, pa samim tim zahtijevaju od fotografa maksimalan angažman i odgovornost kroz sve faze radnog zadatka. Najvažnija od tih faza je, bez ikakve sumnje, snimanje. Samo ono što snimimo možemo i isporučiti. Ništa drugo i toga moramo biti svjesni u svakom trenutku. Zato nam ništa ne treba biti teško napraviti u procesu snimanja. Pa ni leći na blatnu zemlju, ako mislimo da će takav kut snimanja dati zanimljivu fotografiju koja će pridonijeti radu koji ćemo isporučiti naručitelju.
Fotografije (gore) snimila: Ivana Katić
Na primjeru izrade jedne fotografske vježbe Katherine nam opisuje postupak, ali i dijeli svoja razmišljanja o fotografiji i školskim temama s kojima se susreće.
Fotografije snimila: Katherine Ćurić
Portret Katherine snimila: Sara Živković
Do danas, fotografija je prošla razvojni put star dva stoljeća. Dugo vremena fotografija je bila ono što danas zovemo analognim procesom. Slika nastala fizikalno kemijskim procesom u tehničkoj napravi zvanoj camera obscura ili kasnije, analogni fotoaparat. Danas je fotografija slika nastala fizikalno digitalnim procesom u istoj tehničkoj napravi ili da budem potpuno precizan, gotovo istoj, zvanoj digitalni fotoaparat.
U ovoj školi učimo osnove i jednog i drugog procesa, iz jednostavnog razloga: i jedan i drugi proces danas paralelno egzistiraju. Digitalni proces je preuzeo gotovo sav komercijalni posao, dok se analogni proces održao u manjim fotografskim nišama ili kao kreativna strana fotografskog izraza.
Digitalnu obradu slike radimo na Appleovim računalima s Mac operativnim sustavom i kompatibilnim softwareom. U prvom redu je to Adobe Photoshop i Appleov software za obradu slike, videa i izradu prezentacijskog ili multimedijalnog sadržaja. Obradu slike učenik obavlja dijelom u školi, a dijelom kod kuće. Stoga ostavljamo mogućnost učeniku da izbor softwarea uskladi s računalnom opremom koju će koristiti, računajući da dosta učenika ima računalo s Windows operativnim sistemom ili da koriste Linux.
Analogna obrada slike obavlja se u školskoj tamnoj komori na Magnifax i Opemus aparatima za povećavanje. Posljednjih godina koristimo isključivo Ilfordov fotografski materijal i kemiju. Upoznavanje postupka obrade slike u analognom procesu predstavlja jedinstveno iskustvo koje učenik može dobiti, jer mjesta gdje se ovaj proces može upoznati i naučiti nema puno. Analogna obrada slike ima jedan duži vremenski odmak u odnosu na proces snimanja, nego što je to slučaj kod digitalne obrade slike, pa i sam postupak duže traje, što fotografu daje priliku za dodatno razmišljanje o krajnjem rezultatu. Analogni proces intenzivno koristimo u predmetu Tehnološke vježbe u prvoj godini školovanja, a dijelom se izvodi u određenim vježbama i kroz drugu godinu školovanja. Predstavlja i obvezni dio praktičnog dijela maturalnog rada.
Fotografije i video snimili: Luka Ištuk, Frane Brboleža